O nás
 
Kontakt
 
in Web czech .cri.cn

Hlavní stránka  Cestování  Kultura  Byznys  Komunikace  Čínština  Hudba  Foto  Čínská encyklopedie  Stará stránka

Znovuzrození Langkajieovy thangky - encyklopedie tibetské kultury
2017-12-08 12:47:06 cri

Langkajieova (Lang-kcha-ťie) thangka je v tibetské kultuře zvláštní umění malby. Je to jeden z nástrojů studia a praxe tibetského buddhismu, ale také oblíbené dílo tibetské buddhistické kultury, které má výrazné národnostní rysy, bohaté náboženské zabarvení a zvláštní umělecký styl.

Langkajieova thangka je díky vynikající malířské propracovanosti nejlepší ze všech stylů thangk. V zájmu pokračování tohoto zvláštního tradičního řemesla tibetské kultury byla na místě, odkud toto umění pochází, v okresu Luhuo (Lu-chuo) v tibetském autonomním kraji Ganzi (Kan-c') v provincii Sichuan (S'-čchuan), založena v roce 2012 základna pro výuku národnostních řemesel, která vychovává malíře se zaměřením na Langkajieovu thangku. Kromě pokračování tohoto tradičního umění to také významně přispívá ke zvýšení životní úrovně místních obyvatel.

Zvuk 1

„Thangka je kulturní poklad tibetské národnosti. Z thangk můžeme vyčíst mnoho informací o historii," řekl Yongzhuluowu (Jung-ču-luo-wu), známý potomek deváté generace umělců Langkajieovy thangky.

Umění Langkajieovy thangky pochází z okresu Luhuo, který se nachází ve středo-severní části tibetského autonomního kraje Ganzi, proto bývá nazýván „domovem thangky" v Číně. Langkajieova thangka má historii dlouhou přes čtyři sta let. Je proslulá vynikající technikou malby a unikátní kompozicí, proto její malíři studují na zvláštní škole. Ale vzhledem k náročným pravidlům na předávání tohoto umění, tedy dědí člen rodiny, nikoli člověk mimo rodinu, dědí muž, nikoli žena, se toto umění dostalo do situace, kdy hrozí, že bude ztraceno. V zájmu pokračování tohoto zvláštního tradičního tibetského řemesla založil Yongzhuluowu v roce 2012 základnu pro výuku národnostních řemesel, aby vychoval malíře se zaměřením na Langkajieovu thangku.

Zvuk 2

„V naší škole je celkem více než 70 studentů, kteří zde studují 6 let. V prvním roce a půl se učí základní kresbu, v dalším roce a půl si osvojují kresbu štětečkem a v posledních třech letech pracují s barvami. Po celou dobu jim školné a další poplatky hradíme, studenti nemusí vynaložit ani haléř."

Yongzhuluowu uvedl, že cesta k tomu stát se malířem thangky je velmi obtížná, ale odměna je skutečně velká. Jak říká Yongzhuluowu, rodina toho, kdo ovládá tuto techniku, se vymaní z chudoby.

Zvuk 3

„Máme takové heslo: Rodina toho, kdo ovládá tuto techniku, se vymaní z chudoby. I roční příjem studenta, který se zde učí pouze tři roky, přesáhne 30 tisíc čínských yuanů."

Díky počáteční investici, kterou poskytla vláda, odpovídá Yongzhuluowuova základna za výrobu a kulturní podnik Langkajieova thangka odpovídá za prodej. Tak se Langkajieova thangka úspěšně dostala z Tibetu na zahraniční trh a její díla se prodávají v USA, Velké Británii a v dalších zemích. Do roku 2015 dosáhly obchodní příjmy 10 milionů čínských yuanů.

Možná je to opravdu tak, jak říká Yongzhuluowu a studium umění malby thangky je dobrá cesta k vymanění se z chudoby, ale většina studentů, kteří studují na základně, přemýšlí mnohem jednodušeji. Sanlangyanpi (San-lang-jen-pchi), kterému je letos 16 let a učí se zde malovat pouhé tři měsíce, řekl, že studuje toto umění, protože rád maluje.

Zvuk 4

„Rád maluji, toužím po tom stát se malířem, chtěl bych zdědit umění malby thangky a nemyslím na příjmy."

Základna umožňuje mladým Tibeťanům, kteří rádi malují, realizovat svůj sen, a také poskytuje dospělým malířům „vzácné místo", kde mohou volně tvořit. Zangyongdun (Cang-jung-tun), který pracuje na základně jako učitel, maluje thangku už více než 30 let. V minulosti prošel mnoho míst, aby svá díla prodal, ale teď odpovídá za prodej základna, proto se může v klidu věnovat tvorbě.

Zvuk 5

„Jsem tady, protože si přeji, aby umění malby thangky pokračovalo z generace na generaci. Kromě toho, prostředí naší školy je velmi dobré, pomáhá mi v prodeji obrazů a také mi poskytuje dobré podmínky pro tvorbu."

Během rozhovoru se novináři mohli pokochat dvanácti obrovskými thangkami s motivem lotosu, které škola maluje. Yongzhuluowu řekl, že chce tyto thangky zdarma věnovat známým světovým muzeím, včetně Britského muzea a Metropolitního muzea, aby je zařadila do svých sbírek. Přeje si touto cestou představit více lidem zvláštní kouzlo čínské thangky. Základna pro výuku malby thangky už také zahájila výuku v angličtině. Z toho vyplývá, že současný cíl základny už není jen pokračování umění Langkajieovy thangky, ale Yongzhuluowu a jeho partneři doufají, že thangka se rozšíří do celého světa.

(Světlana)

Příslušné zprávy
Přidat komentář
   Webradio
Bojové umění Lvlin
Tento styl prošel dlouhou historií, během které byly pohyby vytříbeny do maximální jednoduchosti a efektivity.
Turguncan Dolkun: Téměř jsem se stal teroristou
V minulosti jsem si poslechl ilegální propagaci na videu, poté byl jsem zasažen extremismem.
Více>>
Doporučujeme
• Aktivní reformy a inovace čínského soukromého podniku BYD
• 4. Německo-čínský filmový festival byl zahájen v Düsseldorfu
• Podpora pro třídění odpadu v Šanghaji
• Číňané oslavili Jarní svátky kulturními aktivitami
• Turecký podnik: Náš rozvoj odráží to, že čínské reformy a otevírání se světu přispějí světu
• Reforma a otevírání se světu proměňuje Čínu, uvedli ruští odborníci a učenci
Více>>

Speciální vlak do Tibetu

Čínská encyklopedie

Výuka čínštiny
Příručka pro cestovatele do Číny
Velvyslanectví ČLR v ČR
Důležité telefony
Hotely v Číně
Abeceda cestování
© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China