O nás
 
Kontakt
 
in Web czech .cri.cn

Hlavní stránka  Cestování  Kultura  Byznys  Komunikace  Čínština  Hudba  Foto  Čínská encyklopedie  Stará stránka

Wan Chunxiang, oblíbená učitelka na první základní škole v tibetském autonomním okresu Maqin v provincii Qinghai
2017-06-12 17:28:32 cri

Pod širým nebem na náhorní plošině mezi zasněženými horami je obzvlášť výrazná bílá budova. Je to první základní škola v tibetském autonomním okresu Maqin (Ma-čchin) v kraji Guoluo (Kuo-luo) v provincii Qinghai (Čching-chaj). Tato základní škola byla založena v roce 1989, a v současnosti na ní pod vedením 42 učitelů studuje 940 žáků. V očích místních obyvatel je první základní škola v tibetském autonomním v okresu Maqin v kraji Guoluo v provincii Qinghai nejkrásnější pohled v kraji Guoluo.

Zvuk  

„Naše třídní učitelka je jako naše slunce, její hodiny čínského jazyka mám nejraději. Také chci být učitel, jako učitelka Wan Chunxiang (Wan Čchun-siang). Pokud tady bude v té době paní Chunxiang ještě pracovat, budeme kolegové."

„Naše třídní učitelka je velmi hodná, vtipná a veselá. Pokud uděláme něco špatně, mluví s námi ze srdce. Po hodině je stále naše kamarádka."

Učitelka Wan Chunxiang, která je tak oblíbená mezi studenty, je učitelka čínštiny na první základní škole v tibetském autonomním okresu Maqin, je to také hlavní pedagožka, která je zodpovědná za záležitosti studentů v její třídě. V roce 2014 byla ohodnocena jako vynikající třídní učitelka na úrovni provincie. V loňském roce ji pozvala první střední škola v tibetském autonomním okresu Maqin, aby zde pracovala jako místopředsedkyně, učitelka Wan Chunxiang ale tuto příležitost odmítla. Ve skutečnosti učitelka Wan Chunxiang už odmítla mnoho takových možností k povýšení.

Učitelka Wan Chunxiang řekla:

„Mám ráda práci učitelky. Za katedrou jsem šťastná, i když se často vracím domů pozdě a jsem unavená. Syn mi někdy říká, že jenom moji studenti jsou moje děti. V mobilním telefonu mám přes 1800 fotek, z nichž více než 1600 se týká školy a studentů."

Učitelka Chunxiang vyrostla v okresu Guoluo, kde její rodiče také pracovali jako učitelé. Pod vlivem své rodiny vystudovala čínský jazyk a kulturu na pedagogické univerzitě ve městě Xining (Si-ning). Po absolvování univerzity se vrátila domů a stala se učitelkou, kde se této práci věnuje už 17 let. Většinu času tráví se svými studenty. Díky její lásce ke studentům a škole vzniklo mezi učitelkou Chunxiang a studenty hluboké přátelství. Učitelka Chunxiang vyučuje žáky nejen znalosti, ale co je důležitější, učí je, jak být dobrými lidmi. Když vzpomínala na své studenty, řekla:

„Často jim říkám, že 100 bodů není nejdůležitější. Je třeba naučit se, jako se chovat jako dobrý člověk. Nyní brzy absolvují, strávila jsem s nimi šest let, od prvního ročníku do šestého, nemohu snést pomyšlení, že brzy odejdou a nebudeme už spolu."

Pokud jde o budoucnost, učitelka Chunxiang uvedla, že chce pracovat jenom jako obyčejná učitelka, chce učit více dětí a zprostředkovat jim víc zkušeností.

V okresu Guoluo je mnoho učitelů jako učitelka Chunxiang. Nebojí se těžkých podmínek, odmítají šance na povýšení, pracují jen jako obyčejní učitelé na náhorní plošině, s cílem umožnit dětem lepší budoucnost. Zástupce vedoucího úřadu školství v provincii Qinghai Yang Fayu (Jang Fa-jü) uvedl:

„V provincii Qinghai je dlouhá zima. Na některých místech není dostatek uhlí a topí se dřevem nebo kravským trusem. Učitelé, kteří pracují v takových podmínkách, to opravdu nemají snadné."

Z informací vyplývá, že v provincii Qinghai je nedostatek vzdělávacích příležitostí pro studenty z národnostních menšin, zejména pro studenty z tibetské národnostní menšiny, kteří žijí v těžkých a vzdálených oblastech. V posledních letech zavedla vláda provincie Qinghai sérii opatření na podporu rozvoje vzdělání studentů z národnostních menšin a na zlepšení podmínek pro učitele.

Úředník z úřadu školství v provincii Qinghai pro záležitosti týkající se učitelů Cheng Jun (Čcheng Ťün) uvedl:

„Od roku 2016 v provincii Qinghai každý rok zdarma vychováme 240 studentů, kteří mluví čínsky a tibetsky, včetně 32 studentů v oboru matematiky, aby po absolvování pracovali jako učitelé. Pokud jde o zlepšení podmínek pro učitele, kromě mzdy dostávají učitelé ještě speciální dotaci z rozpočtu provincie. Kromě toho zavedly místní vlády různé výhodné politiky pro učitele. Například vláda v okresu Guoluo vyplácí učitelům, kteří pracují 20 let jednorázovou odměnu 30 tisíc yuanů, za dalších pět let (pokud pracují 25 let) dostanou jednorázovou odměnu 20 tisíc yuanů, a za dalších pět let (pokud pracují 30 let) obdrží 30 tisíců yuanů."

Pokud jde o tyto politiky a opatření, zástupce vedoucího úřadu školství v provincii Qinghai Yang Fayu uvedl:

„Proč nabízíme venkovským učitelům takové odměny? Finanční situace v okresu Guoluo a v některých dalších okresech je těžká, ale našim cílem je vytvoření stabilní skupiny učitelů, abychom zajistili stabilní rozvoj místního vzdělání."

Táňa

Příslušné zprávy
Přidat komentář
   Webradio
Bojové umění Lvlin
Tento styl prošel dlouhou historií, během které byly pohyby vytříbeny do maximální jednoduchosti a efektivity.
Turguncan Dolkun: Téměř jsem se stal teroristou
V minulosti jsem si poslechl ilegální propagaci na videu, poté byl jsem zasažen extremismem.
Více>>
Doporučujeme
• Aktivní reformy a inovace čínského soukromého podniku BYD
• 4. Německo-čínský filmový festival byl zahájen v Düsseldorfu
• Podpora pro třídění odpadu v Šanghaji
• Číňané oslavili Jarní svátky kulturními aktivitami
• Turecký podnik: Náš rozvoj odráží to, že čínské reformy a otevírání se světu přispějí světu
• Reforma a otevírání se světu proměňuje Čínu, uvedli ruští odborníci a učenci
Více>>

Speciální vlak do Tibetu

Čínská encyklopedie

Výuka čínštiny
Příručka pro cestovatele do Číny
Velvyslanectví ČLR v ČR
Důležité telefony
Hotely v Číně
Abeceda cestování
© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China