O nás
 
Kontakt
 
in Web czech .cri.cn

Hlavní stránka  Cestování  Kultura  Byznys  Komunikace  Čínština  Hudba  Foto  Čínská encyklopedie  Stará stránka

Wan Chunxiang, oblíbená učitelka na první základní škole v tibetském autonomním okresu Maqin v provincii Qinghai
2017-06-12 17:28:32 cri

Pod širým nebem na náhorní plošině mezi zasněženými horami je obzvlášť výrazná bílá budova. Je to první základní škola v tibetském autonomním okresu Maqin (Ma-čchin) v kraji Guoluo (Kuo-luo) v provincii Qinghai (Čching-chaj). Tato základní škola byla založena v roce 1989, a v současnosti na ní pod vedením 42 učitelů studuje 940 žáků. V očích místních obyvatel je první základní škola v tibetském autonomním v okresu Maqin v kraji Guoluo v provincii Qinghai nejkrásnější pohled v kraji Guoluo.

Zvuk  

„Naše třídní učitelka je jako naše slunce, její hodiny čínského jazyka mám nejraději. Také chci být učitel, jako učitelka Wan Chunxiang (Wan Čchun-siang). Pokud tady bude v té době paní Chunxiang ještě pracovat, budeme kolegové."

„Naše třídní učitelka je velmi hodná, vtipná a veselá. Pokud uděláme něco špatně, mluví s námi ze srdce. Po hodině je stále naše kamarádka."

Učitelka Wan Chunxiang, která je tak oblíbená mezi studenty, je učitelka čínštiny na první základní škole v tibetském autonomním okresu Maqin, je to také hlavní pedagožka, která je zodpovědná za záležitosti studentů v její třídě. V roce 2014 byla ohodnocena jako vynikající třídní učitelka na úrovni provincie. V loňském roce ji pozvala první střední škola v tibetském autonomním okresu Maqin, aby zde pracovala jako místopředsedkyně, učitelka Wan Chunxiang ale tuto příležitost odmítla. Ve skutečnosti učitelka Wan Chunxiang už odmítla mnoho takových možností k povýšení.

Učitelka Wan Chunxiang řekla:

„Mám ráda práci učitelky. Za katedrou jsem šťastná, i když se často vracím domů pozdě a jsem unavená. Syn mi někdy říká, že jenom moji studenti jsou moje děti. V mobilním telefonu mám přes 1800 fotek, z nichž více než 1600 se týká školy a studentů."

Učitelka Chunxiang vyrostla v okresu Guoluo, kde její rodiče také pracovali jako učitelé. Pod vlivem své rodiny vystudovala čínský jazyk a kulturu na pedagogické univerzitě ve městě Xining (Si-ning). Po absolvování univerzity se vrátila domů a stala se učitelkou, kde se této práci věnuje už 17 let. Většinu času tráví se svými studenty. Díky její lásce ke studentům a škole vzniklo mezi učitelkou Chunxiang a studenty hluboké přátelství. Učitelka Chunxiang vyučuje žáky nejen znalosti, ale co je důležitější, učí je, jak být dobrými lidmi. Když vzpomínala na své studenty, řekla:

„Často jim říkám, že 100 bodů není nejdůležitější. Je třeba naučit se, jako se chovat jako dobrý člověk. Nyní brzy absolvují, strávila jsem s nimi šest let, od prvního ročníku do šestého, nemohu snést pomyšlení, že brzy odejdou a nebudeme už spolu."

Pokud jde o budoucnost, učitelka Chunxiang uvedla, že chce pracovat jenom jako obyčejná učitelka, chce učit více dětí a zprostředkovat jim víc zkušeností.

V okresu Guoluo je mnoho učitelů jako učitelka Chunxiang. Nebojí se těžkých podmínek, odmítají šance na povýšení, pracují jen jako obyčejní učitelé na náhorní plošině, s cílem umožnit dětem lepší budoucnost. Zástupce vedoucího úřadu školství v provincii Qinghai Yang Fayu (Jang Fa-jü) uvedl:

„V provincii Qinghai je dlouhá zima. Na některých místech není dostatek uhlí a topí se dřevem nebo kravským trusem. Učitelé, kteří pracují v takových podmínkách, to opravdu nemají snadné."

Z informací vyplývá, že v provincii Qinghai je nedostatek vzdělávacích příležitostí pro studenty z národnostních menšin, zejména pro studenty z tibetské národnostní menšiny, kteří žijí v těžkých a vzdálených oblastech. V posledních letech zavedla vláda provincie Qinghai sérii opatření na podporu rozvoje vzdělání studentů z národnostních menšin a na zlepšení podmínek pro učitele.

Úředník z úřadu školství v provincii Qinghai pro záležitosti týkající se učitelů Cheng Jun (Čcheng Ťün) uvedl:

„Od roku 2016 v provincii Qinghai každý rok zdarma vychováme 240 studentů, kteří mluví čínsky a tibetsky, včetně 32 studentů v oboru matematiky, aby po absolvování pracovali jako učitelé. Pokud jde o zlepšení podmínek pro učitele, kromě mzdy dostávají učitelé ještě speciální dotaci z rozpočtu provincie. Kromě toho zavedly místní vlády různé výhodné politiky pro učitele. Například vláda v okresu Guoluo vyplácí učitelům, kteří pracují 20 let jednorázovou odměnu 30 tisíc yuanů, za dalších pět let (pokud pracují 25 let) dostanou jednorázovou odměnu 20 tisíc yuanů, a za dalších pět let (pokud pracují 30 let) obdrží 30 tisíců yuanů."

Pokud jde o tyto politiky a opatření, zástupce vedoucího úřadu školství v provincii Qinghai Yang Fayu uvedl:

„Proč nabízíme venkovským učitelům takové odměny? Finanční situace v okresu Guoluo a v některých dalších okresech je těžká, ale našim cílem je vytvoření stabilní skupiny učitelů, abychom zajistili stabilní rozvoj místního vzdělání."

Táňa

Příslušné zprávy
Přidat komentář
© China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China